menuicon

Research

Group Actions Seminar

The Group Actions Seminar (previously known as the Infinite Groups Seminar) covers topics such as totally disconnected groups, geometric group theory, lattices, rigidity, buildings and group actions on trees. The seminar meets several times a year, usually at the University of Sydney but sometimes at other universities in the area. The mailing list carries updates and reminders as new seminars are announced.

To be added to or removed from the mailing list, or for any other information, please contact Anne Thomas.

Recent and Upcoming Talks

Wednesday 17 May 2017 (New Law School Annex SR 346, Carslaw 175, The University of Sydney)
10:00 – 11:00 am Ruth Corran (The American University of Paris) Garside monoids, and Garside structures on braid and reflection groups
1:00 – 2:00pm Kamil Bulinski (The University of Sydney) Diophantine patterns via non-random walks
Tuesday 28 February 2017 (Carslaw 375, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Stephan Tornier (ETH and Newcastle) p-localization of Burger-Mozes universal groups
3:00 – 4:00 pm Li Vas (University of the Sciences) Algebraization of Operator Theory
Monday 31 October 2016 (Carslaw 373, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Huanhuan Li (Western Sydney) The projective Leavitt complex
3:00 – 4:00 pm Anne Thomas (Sydney) Commensurability classification of certain Coxeter groups and amalgams of free groups
Monday 5 September 2016 (Carslaw 350, Carslaw 175 , University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Anthony Dooley (UTS) The Kirillov orbit method, wrapping maps and \(e\)-functions
3:00 – 4:00 pm Michal Ferov (Newcastle) Amenable quotients of graph products of groups
Monday 24 June 2013 (Carslaw 157, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Pallavi Dani (Louisiana State) Filling invariants: homological vs. homotopical
3:00 – 4:00 pm Giles Gardam (Sydney) Graphs and triangles of groups
Thursday 2 May 2013 (Carslaw 356, University of Sydney)
3:00 – 4:00 pm Sean Cleary (CCNY) The bizarre world of Thompson's groups
Thursday 28 March 2013 (Carslaw 707A, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Anne Thomas (Sydney) Lattices, polyhedral complexes and cubulations
3:00 – 4:00 pm Stefan Friedl (Cologne) The virtual fibering theorem for 3-manifolds
Wednesday 27 February 2013 (AGR or Carslaw 451, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm José Burillo (Catalunya) Metric properties of Houghton's groups
3:00 – 4:00 pm Robert Tang (Warwick) Projections and hulls in the curve graph
Wednesday 20 June 2012 (Carslaw 175, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Stephan Tillmann (Sydney) Finite volume projective manifolds
3:00 – 4:00 pm Joseph Maher (CUNY Staten Island) Growth rates for stable commutator length
Tuesday 22 May 2012 (Access Grid Room, Room 829, Carslaw Building, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Arkadius Kalka (Queensland) Conjugacy in braid groups with applications in non-commutative and non-associative cryptography
3:00 – 4:00 pm Colin Reid (Louvain) Local Sylow theory of totally disconnected, locally compact groups
Tuesday 3 April 2012 (Room 2.39, Building Y, Kingswood Campus, University of Western Sydney)
Noon – 1:00 pm Volker Gebhardt (Western Sydney) Finite index subgroups of mapping class groups
2:30 – 3:30 pm Attila Egri-Nagy (Western Sydney) Recursive Reduction of Multiplication Tables
Monday 20 February 2012 (Rooms 830 and 829, Carslaw Building, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Derek Holt (Warwick) Automaticity of Artin groups
2:30 – 3:30 pm Anne Thomas (Sydney) Divergence in right-angled Coxeter groups
Monday 12 September 2011 (Rooms 707A and 829, Carslaw Building, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Donald Cartwright (Sydney) Enumerating the fake projective planes
3:00 – 4:00 pm Michael Cowling (UNSW) Powers of Random Matrices
Monday 1 August 2011 (Rooms 707A and 829, Carslaw Building, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Joel Louwsma (Caltech) Extremality of the rotation quasimorphism on the modular group
2:30 – 3:30 pm James Parkinson (Sydney) The Gindikin-Karpelevich formula
Monday 6 June 2011 (Room 829, Carslaw Building, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm James East (Western Sydney) Idempotent generators in partition monoids
2:30 – 3:30 pm Pallavi Dani (Louisiana State) Higher Dehn functions of Bestvina-Brady groups
Wednesday 11 May 2011 (Access Grid Room, University of Wollongong)
12:30 – 1:30 pm Jacqui Ramagge (Wollongong) Infinite groups, geometries and operator algebras
2:30 – 3:30 pm Anne Thomas (Sydney) Infinite generation of non-cocompact lattices on right-angled buildings
Monday 14 March 2011 (Rooms 829 and 707A, Carslaw Building, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Lawrence Reeves (Melbourne) Relatively hyperbolic groups
2:30 – 3:30 pm Jonathan Hillman (Sydney) Applications of \(L^2\) methods to infinite groups
Monday 14 Feb 2011 (Room V206, Mathematics Building, University of Newcastle)
Noon – 1:00 pm George Willis (Newcastle) Rigidity of Homomorphisms from Arithmetic Groups to Totally Disconnected Groups
2:00 – 3:00 pm Adam Piggott (Bucknell) The automorphisms of McCullough-Miller space
Monday 22 Nov 2010 (Room 707A, Carslaw Building, University of Sydney)
Noon – 1:00 pm Michael Cowling (UNSW) Mappings preserving cosets of subgroups and the Fourier-Stieltjes algebra
2:30 – 3:00 pm Murray Elder (Newcastle) Sofic groups